1

Visual Studio 2010 – Kodların Rengini Değiştirmek

Visual Studio 2010Visual Studio‘da sürekli aynı renklerle kod yazmaktan sıkıldıysanız tam size göre bir site mevcut. Sitenin adını vermeden önce şunu belirtmek isterim, Visual Studio‘daki Tool bölümünün Options kısmına tıkladığımızda açılan menüde Fonts and Colors kısmı yer alıyor. Burada yazdığımız kodların renklerini istediğimiz şekilde değiştirebileceğimiz renk ayarları mevcut, fakat “ ben renklerden anlamam, hangi renk kodunı neyle kombin etmem gerekli, kontrast renkleri bilmiyorum” diyorsanız, studiostyle.es yardımınıza yetişiyor. Siteye girdiğinizde kayıtlı olan 2500’e yakın farklı renk kodlarını tek tek inceleyebilir ya da en popüler veya son eklenen renk şemalarına kısaca göz atıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Resimli anlatım aşağıda mevcut.

Renk Şemaları

1 – Renk ayarları yüklemeden önce siteden indirdiğimiz ayar dosyasını, Belgelerin içinde bulunan Visual Studio 2010 > Setting klasörünün içine kopyalamamız gerekiyor.

2 – Akabinde, renk şemalarını eklemek için önce Tool menüsünden  Import ve Export Setting’e tıklıyoruz.

d1

3 –  Import selected enviroment setting bölümüne tıklayıp next diyoruz.

d2

4 – Save Current Settings bölümü karşımıza geldiğinde hiçbir şeyi değiştirmeden next diyoruz.

d3

5 – En son çıkan kısımda önceden yüklediğimiz ayar dosyasına tıklayıp next diyoruz.

d4

6 – Son olarak, çıkan ekranda finish‘e tıklayıp yeni ayarlarımız yüklenmiş oluyor.

d5

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra, kod yazmak için yeni bir proje açtığınızda, renklerin tümünün beğendiğiniz şablona göre değiştiğini göreceksiniz. İşte text tool’un son görünümü:

d6

One Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir